اگر روی درایو ویندوز خود دچار کمبود جا هستید می توانید سری به فولدر temp ویندوز و محتویات درون آن را حذف کنید . این شاخه برای نگهداری فایل های موقت ویندوز و برنامه مورد استفاده قرار می گیرد .

در ابتدا درباره ماهیت این فولدر و فایل های temp,tmp و یا همان Temporary براتون توضیح بدم:

فایل های temporary به سه دلیل ساخته میشن :

1) نرم افزار های Windows Desktop مانند نرم افزار های ویراستاری، MDI یا Multiple Document Interface مثل مایکروسافت Excel برای ارائه محیط سریع نوشتن و ویرایش توسط کاربر این نوع فایل ها را تولید می نمایند.

 

* برای توضیح بیشتر بهتره بگم عملیات هایی مثل Undo / Redo کاملاً وابسته به این فایل ها هستند.

 

2) هنگامی که شما فایلی بر پایه MS-DOS توسط Windows/286 اجرا می کنید یک فایل temp ساخته می شود (برای مثال myfavo.TMP~) . بنابراین این فایل با هارددیسک مبادله ای میکنه که مثلاً اتاقکی برای همه بخش های نرم افزار درست کنه که از حافظه استفاده کنند.

 

3) وقتی که شما فایلی را برای چاپ (Print) از طریق ویندوز و یا هر نرم افزاری ارسال می کنید یک فایل tmp ساخته می شود. 

 

حالا با این فایل ها چه کنیم ؟ و از کجا آنها را بشناسیم ؟

این فایل ها پسوند TMP دارند و معمولاً بعد از اتمام کار شما با نرم افزار خودشان پاک می شوند. (احتمالاً اگر در حال کار با Word دقت کرده باشید دیده اید که چند تا فایل Hidden که با پسوند tmp و پیشوند ~  ساخته شدند کنار فایل Save شما هستند و بعد از بستن نرم افزار ورد آنها نیز از بین رفته اند).

 

ویندوز فولدری به نام temp داره که برای هر نرم افزاری مختص به خودش یک فولدر درست کرده که بهتون اطمینان میدم پاک کردن تمام فولدر های شاخه temporary به احتمال 99.9% هیچ ضرری نخواهد داشت ! اگر به حرف بنده اطمینان ندارید ابتدا با cut کردن فولدر ها و انتقال به یک دریو دیگر امتحان کنید و بعد از مدتی که مطمئن شدید سیستم به مشکلی برخورد نکرده آنها را حذف کنید.

 

برای باز کردن این فولدر کافیست در استارت ویندوز سرچ کنید (run) و در run عبارت %tmp% را وارد کنید. بعد از کلیک کردن بر روی "ok" این فولدر باز شده و میتونید همه محتویات داخل آن را حذف نمایید.

 

موفق باشید.برگرفته شده از بلاگ شخصی سینا احمدی / Hazyoon